Tehnoloģijas ainavai mainoties, neizbēgami kāds darba rīks kļūst neatbilstošs vai pat traucējošs. Nesen saskāros ar situāciju, kurā ilgais un uzticamais Sennheiser G3 radio mikrofons vairs nevarēja pilnvērtīgi izdarīt to, kam tas paredzēts. Teju ar katru nākamo ierakstu tas uztvēra aizvien vairāk traucējumu skaņā, sagādājot bažas un galvassāpes visai komandai. Šī nebija vaina, kas radās mikrofonam sabojājoties vai nolietojoties, tas strādāja tāpat kā līdz šim. Un diemžēl tieši tā arī izrādījās problēma – parādoties jaunām tehnoloģijām, aizvien vairāk radio frekvenču tika aizņemtas un Sennehiser G3 teritorijā ienāca aizvien jauni, traucējoši signāli.

Tā kā viens no stūrakmeņiem labam rezultātam video nozarē ir kvalitatīva skaņa, neatlika nekas cits, kā meklēt jaunu skaņas kompanjonu. Svarīgi bija atrast tādu sistēmu, kas ļautu vēl ilgi nedomāt par tās nomaiņu tehnoloģijas dēļ. Ilgā cīņā starp kvalitāti, cenu un atbilstību mūsu vajadzībām, nonācu pie 3 pretendentiem: Saramonic, Sony un Deity Connect. Saramonic no visiem bija budžetam draudzīgākais, taču pēc izīrēšanas un testa mēģinājuma nebiju pārliecināts, ka šis būs solis uz augšu. Manuprāt, ja tehnika tiek nomainīta, tad maiņai vēlams notikt pret kaut ko kvalitatīvāku. Sony mikrofonu sistēmas piedāvājums, lai gan cenā salīdzināms ar Deity, nepiedāvāja tik labu atdevi – Deity tomēr nāca ar veseliem diviem raidītājiem. Izslēgšanas rezultātā nonācu līdz Deity Connect 2.4 GHz bezvadu mikrofonu sistēmai. Jāatzīst, ka par labu Deity spēlēja arī tas, ka šis zīmols nav tāds industrijas gigants kā Sony, un man vienmēr ir simpatizējusi alternatīvu produktu meklēšana.

 

Pirmie iespaidi

Pie prezentācijas Deity ir pastrādājuši godam, viss komplekts nāk iepakots izturīgā plastmasas koferītī, kurā viss pedantiski sakārtots. Katrai kastītei, antenai un vadiņam ir atvēlēta sava vieta. Instrukcija ērta, bez liekas informācijas. Visas detaļas ir kvalitatīvas un ir sajūta, ka rokās turu nopietnu rīku, ne diletantu izstrādājumu. Divas lietas gan mani pārsteidza. Signāla raidītāji (tā daļa, kurai pievieno mikrofonu un ieslēpj runātāja drēbēs) ir plānāki un patīkamāki kā biju gaidījis vai pie kā biju pieradis lietojot Sennheiser. Kurpretim signāla uztvērējs ir krietni lielāks kā biju iedomājies. Ja Sennheiser uztvērējs uz mūsu GH-5 kameras izskatījās kā pieklājīga cepure, tad Deity jau vairāk atgādināja vasarā iemīļotās salmu platmales. Tomēr ar šādu kompromisu esmu gatavs sadzīvot. Pirmkārt jau tādēļ, ka šī sistēma ļauj lietot 2 mikrofonus vienlaicīgi. Otrkārt, apgriezta situācija, kurā raidītāji ir lielāki, būtu daudz apgrūtinošāka runātājam, tādēļ šāds risinājums ir loģiskāks.

No izpakošanas līdz pirmajam ierakstam kamerā pagāja kādas 15 minūtes, ieskaitot instrukcijas apskatu un saprašanu, kurš vads dara ko. Šobrīd process ir krietni ātrāks. Pārvietošanās pa uztvērēja bloka izvēlni nav sarežģīta, tomēr prasa nedaudz laika, lai ar to aprastu.
Deity sistēma izmanto iebūvētās baterijas visās trijās ierīcēs. Tās tur ilgu laiku un, pat filmējot teju visu darba dienu, ne reizi nav beigušās. No otras puses, nav iespējas ieskriet veikalā pēc rezerves AA baterijām, ja nu iepriekšējā vakarā aizmirsies visu pienācīgi uzlādēt.

Mikrofonus var regulēt attālināti ieraksta laikā.

Patīkami pārsteidza līdzi nākošie mikrofoni, skaņa ir kvalitatīva un manām vajadzībām pilnīgi atbilstoša, ko es ne vienmēr varēju teikt par to pašu Sennheiser mikrofonu. Mikrofoni pievienoti ar 3.5 mm jack, kas ļautu tos viegli nomainīt pret citiem, taču neredzu tam nekādu nepieciešamību.
Vēl kāds man svarīgs aspekts – ienākošā audio signāla jaudu varu regulēt no uztvērēja katram raidītājam atsevišķi, nepametot vietu aiz kameras. Tas ļauj ietaupīt laiku un netraucēt runātāju, kas ir nozīmīgi it īpaši šobrīd, kad distances ievērošana nav tikai pieklājības jautājums.

 

Dažas īpatnības

Veidojot pirmo nopietno video ar Deity mikrofoniem, sastapos ar īpatnēju problēmu, kas nedaudz pabalināja manus matus (šobrīd tie gan ir atguvuši dabisko nokrāsu).
Situācija: termiņam tuvojoties esmu samontējis video, pārbaudījis eksporta failu un drošu sirdi ielieku to Youtube, lai nosūtītu klientam melnās montāžas saskaņošanai. Seko zvans: “Klausies, neko nevar saprast no runātā teksta! Sajūta, kā no mucas.” Tā, meklēju problēmu, slēdzu Youtube, klausos… Nē, nu tas audio rakstīts lielā hallē, bet saprast tā kā visu var, es pat teiktu, ka izklausās labi. Pārbaudu no cita datora. Viss OK. iPad? Arī nav problēmu. Kā pēdējo klausos audio no telefona – un tiešām, kvalitāte ir nelietojama!

Primā doma – viss slikti! – esam dabūjuši brāķi, projekts izgāzies, ko nu. Pāris izelpas vēlāk, meklēju risinājumu, eksportēju tādiem uzstādījumiem un šādiem uzstādījumiem, rakņājos interneta forumos, u.tml.
Padsmit eksporta failus vēlāk tomēr atrodu risinājumu – bija nepieciešams izmainīt audio kanālu uzstādījumus, lai abi izejošie kanāli izmanto tikai vienu ienākošā avota kanālu. Proti, lai output L un R kanāli abi ņem source L vai R kanālu (nevis katrs savu). Iekš Premiere pro tas izdarāms tik ar dažiem klikšķiem. Iekš laika joslas spiežot labo peles taustiņu uz audio klipu un izvēloties Audio Channels un tajā nomainot attiecīgos uzstādījumus.

Šī ir vienīgā īpatnība, kas ir traucējusi darbam, taču, tā kā tai ir ātrs un viegls risinājums, nedomāju, ka tai būtu jābūt izšķirošai, ja kāds apsver iegādāties Deity mikrofonu sistēmu.

 

Galavārds

Mūsu komanda ir ļoti apmierināta ar iegādāto rīku, tas atbilst gan mūsu vajadzībām, gan gaumei. Kā nekā arī estētika spēlē savu lomu, it īpaši, ja runa ir par kaut ko, kas jāizmanto ikdienā.